Zmarł Wiesław Gierłowski

-
21. marca 2016 r. zmarł Wiesław Gierłowski – nestor polskich bursztynników i Żołnierz Armii Krajowej. Miał 90 lat.
Od 1957 roku związany był z dziedzictwem kulturowym Pomorza jakim jest branża bursztynnicza. Zarówno w roli przewodniczącego instytucji związanych z wytwórczością i handlem wyrobami artystycznymi, jak samodzielnego artysty, naukowca i rzeczoznawcy.
Był autorem ponad 1000 publikacji traktujących o problemach surowcowych, technicznych, ekonomicznych, handlowych i towaroznawczych bursztynnictwa. Mimo podeszłego wieku sprawował liczne funkcje społeczne i wykonywał unikalne dzieła bursztynowe w darach dla świątyń i instytucji promujących naukę, w tym statuetki im. Hugona Steinhausa, nadawane jako doroczne nagrody przez Polską Fundację Upowszechniania Nauki w Warszawie. Jest darczyńcą bursztynowego cyborium własnego autorstwa dla bazyliki św. Brygidy w Gdańsku.
Aktywnie i życzliwie wspierał tworzenie Muzeum Bursztynu w Gdańsku, oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Muzeum wielokrotnie korzystało z jego nieocenionej pomocy, kontaktów, opinii i wiedzy na wszystkich etapach działalności. Dzięki jego zaangażowaniu Muzeum pozyskało do zbiorów cenne eksponaty i materiały badawcze.
Ze względu na swoją wiedzę i działalność promującą bursztyn i jego zastosowania w Polsce i na Świecie może być uznawany za największego działacza na rzecz dziedzictwa kulturowego bursztynu i Gdańska jako jego Stolicy we współczesnej Polsce. Całokształt działalności Wiesława Gierłowskiego w dziedzinie ochrony dóbr i dziedzictwa narodowego jest podziwiana i doceniana przez wiele instytucji Polskich i zagranicznych, o czym świadczą liczne nagrody i wyróżnienia przyznawane mu zarówno za działalność artystyczną jaki i naukową. Otrzymał między innymi tytuł „Bursztynnik Stulecia” przyznawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników.
Niech spoczywa w pokoju.
Streszczenie życiorysu Wiesława Gierłowskiego pochodzi z portalu Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.
fot. tytułowa: E. Grela