Bursztynowa komnata. Można by rzec, że mityczna, gdyby nie to, że istniała naprawdę. Największa bursztynowa instalacja jaka powstała w dziejach ludzkości rozpala wyobraźnię poszukiwaczy skarbów, maniaków historii i bursztynu bałtyckiego. Gdzie jest? Czy jeszcze jest? I ile może być warta?
Historia bursztynowej komnaty sięga początków XVIII wieku. Wtedy to król pruski Fryderyk I zamówił u gdańskich mistrzów kompletny wystrój swojego gabinetu w podberlińskim pałacu. Wystrój, który wykonany miał zostać w całości… z bursztynu. Realizacja zamówienia trwała 11 lat. Arcydzieło stworzono z ogromnym rozmachem. Wysokie ściany ponad 100-metrowego gabinetu pokrywały bursztynowe płaskorzeźby, misternie ułożone obrazy i znaki. Niedługo po jej ukończeniu syn Fryderyka I podarował komnatę carowi Piotrowi I Wielkiemu jako dowód przyjaźni prusko-rosyjskiej. Ten przetransportował komnatę w drewnianych skrzyniach do Petersburga. W 1755 roku komnata trafiła do Carskiego Sioła gdzie spędziła 186 lat, aż do czasu jej zrabowania przez Niemców w czasie wojny i przewieziona na Zamek Krzyżacki w Królewcu. To ostatnia znana informacja na temat lokalizacji bursztynowej komnaty.

Miniatura bursztynowej komnaty zaprezentowana na targach Amberif 2016.
Od tego czasu trwają poszukiwania skarbu o niebotycznej wartości. Niestety lista potencjalnych lokalizacji jest bardzo długa (kilkadziesiąt pozycji), a informacje o miejscach są dość ogólne (duże obszary). Oczywiście przyjmując założenie, że komnata wciąż istnieje, a nie np. spłonęła (o czym mówi jedna z hipotez). W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o zabetonowanym pomieszczeniu w dawnej niemieckiej twierdzy w Mamerkach, gdzie mogła zostać ukryta komnata. Przedstawiciel tamtejszego muzeum poinformował, że w ciągu kilku tygodni sprawa się wyjaśni i komnata zostanie odnaleziona, bądź poszukiwacze jednoznacznie stwierdzą, że jej tam nie ma.
Na wykonanie misternej instalacji zużyto ok. 5-6 ton bursztynu. Dzisiejsza wartość bursztynowej komnaty szacowana jest od 300 milionów do nawet 1 miliarda złotych. W 2003 roku zakończono prace nad kopią bursztynowej komnaty w Carskim Siole.