Ogon dinozaura w bursztynie!

-
W ostatnich dniach świat obiegła niesamowita wiadomość. Po raz pierwszy w historii odnaleziono szczątki dinozaura w bursztynie!
Sensacyjne znalezisko pochodzi z targowiska bursztynu w miejscowości Myitkyina na północy Mjanmy (dawna Birma) i jest jedną z kilkunastu inkluzji zakupionych w 2015 roku przez grupę naukowców pod przewodnictwem paleontologa Lida Xing’a z China University of Geosciences.
PHOTOGRAPH BY R.C. MCKELLAR, ROYAL SASKATCHEWAN MUSEUM
Inkluzja znajduje się w ważącej 6,5 grama bryłce birmitu – skamieniałej żywicy drzew sprzed około 100 mln lat (bursztyn bałtycki ma około 40 mln lat) pochodzącej z Mjanmy (dawna Birma).
Znalezisko o którym mowa, to upierzony fragment ogona dinozaura z grupy celurozaurów do której należał m.in. tyranozaur, jak i również dzisiejsze ptaki. Ogon najprawdopodobniej należał do młodego osobnika, bo ma jedynie 3,5 cm długości, a grubość kości to zaledwie 2 mm. Kształtem przypominał ogon myszy, był cienki i długi. Upierzenie składa się drobnych, delikatnych piórek koloru brązowego i białego. Możliwe, że po stronie gdzie pióra są białe nastąpił rozkład barwnika i w rzeczywistości miały jakiś inny odcień. Pióra te nie służyły do latania, raczej pokrywały stworzenie, tak jak pierze pokrywa dzisiejsze ptaki. Mogły służyć do termoregulacji lub pełnić funkcję wizualną.
To odkrycie rzuca nowe światło na naszą wiedzę o dinozaurach i o ewolucji dzisiejszych ptaków. Dotychczas nie byliśmy w stanie zobaczyć trójwymiarowej struktury piór dinozaurów, wiedzieliśmy o ich istnieniu z płaskich skamieniałości.
Fani serii filmów “Park Jurajski” (Jurassic Park) mogą czuć się rozczarowani, w znalezisku nie zachował się materiał genetyczny. :)Źródła:
http://www.cell.com/action/showImagesData?pii=S0960-9822%2816%2931193-9
http://news.nationalgeographic.com/2016/12/feathered-dinosaur-tail-amber-theropod-myanmar-burma-cretaceous/