Na ekspozycję muzeum składają się 3 wystawy główne: las bursztynowy, kopalnia bursztynu oraz inkluzje. Muzeum Bursztynu w Jarosławcu przygotowuje również coroczne wystawy czasowe związane z kulturą bursztynu lub Jarosławcem i okolicą. O wszystkich nowościach będziemy informować Państwa w aktualnościach na stronie www.muzeumbursztynu.pl oraz na naszym profilu Facebook.

Bursztynowy las

Las bursztynowy
Pierwsza część muzeum opowiada o narodzinach bursztynu bałtyckiego. Przenosimy się ponad 40 milionów lat w przeszłość, aby na własne oczy zobaczyć prastary, bursztynowy las.

Obserwujemy żywicę spływającą po drzewach i dociekamy, który gatunek był drzewem macierzystym bursztynu bałtyckiego. Obserwujemy jak tworzą się różne formy i odmiany tego niesamowitego minerału.

Wystawa opowiada nam historię bursztynu bałtyckiego zupełnie od nowa: dzięki niej nawet laik dowie się czym jest i jak powstał bursztyn bałtycki.

Kopalnia

Kopalnia bursztynu
W kolejnej ekspozycji schodzimy głęboko pod ziemię i odkrywamy złoża bursztynu bałtyckiego. Gdzie są, ile surowca i w jaki sposób się wydobywa? Jak wydobywano bursztyn dawniej, a jak dziś?

To właśnie w tej części muzeum prezentujemy największe okazy z kolekcji, w tym ogromną, ważącą 2906 g bryłę bursztynu bałtyckiego. Opowiadamy o niekończącej się wędrówce bursztynu: rzekami, z lodowcem, aż po przemieszczenia związane z Bałtykiem.

Prezentujemy również mapę świata żywic kopalnych z całego świata, a także niesamowity niebieski bursztyn dominikański.

Inkluzje

Kwiatostan dębu
Jedni nazywają je inkluzjami, drudzy wrostkami, a jeszcze inni… kapsułą czasu. To właśnie bursztyn przeniósł do naszych czasów faunę i florę sprzed ponad 40 milionów lat, często w nienaruszonym stanie! Dzięki inkluzjom możemy oglądać prastary świat dokładnie takim, jakim był.

Możemy niemal dotknąć materii, która miliony lat temu rzeczywiście żyła, oddychała. Ostatnia część stałej ekspozycji muzealnej opowiada niesamowite historie skrywane w żywicy. Muszka próbująca wydostać się z żywicznej pułapki, konik polny gotowy do skoku czy pająk zjadający mrówkę…

To wszystko zostało uwieczniony za małym, bursztynowym okienkiem, a działo się naprawdę!